Martin Prokop bojuje v Mexiku o body do hodnocení MS, spolujezdec Ernst o kyslík

Seriál Mistrovství světa v rally pokračuje tento víkend svou třetí soutěží – Mexickou rally - a na start se stejně jako ve dvou předchozích podnicích postavila i posádka Jipocar Czech National Teamu Martin Prokop a Michal Ernst s Fordem Fiesta RS WRC. Jediným českým zástupcům na této soutěži patří před poslední, nedělní etapou, deváté místo průběžné klasifikace.

„Auto nám zde funguje velmi dobře, ale laborujeme trochu s pneumatikami a nastavením, čímž jsme se připravili i o lepší výsledek ve čtvrteční kvalifikaci a následně o lepší pozici na startu. Nakonec jsme dnes odpoledne skončili u měkké směsi a výrazně podhuštěné pneumatice a můžu říci, že s tím jsem v rámci možností spokojený,“ popisuje Martin Prokop.

Oba členové posádky mají za sebou již několik startů na mexické šotolině a Prokop zde dokonce před dvěma lety zvítězil v hodnocení kategorie SWRC. Přesto, nebo právě proto by se Martin rád viděl ve výsledkové listině o trochu výše, před Američanem Blockem a domácím borcem Guerrou. Novou a bohužel neveselou zkušeností jsou však pro navigátora Michala Ernsta problémy spojené s vysokou nadmořskou výškou. Potýká se s nimi již od seznamovacích jízd a vyvrcholily během pátečního programu, na jehož konci musel být převezen na pozorování k lékaři. Sobotní etapu tak absolvoval s dýchacím přístrojem po ruce a posílen speciálními prášky.

„V nejvyšších polohách trati mi na přejezdech mezi erzetami začal v autě usínat a musel jsem do něj šťouchat, abych ho udržel ve hře. Během rychlostek dělal vážně, co mohl, ale někdy jsem si připadal, že jedu spíš sám „na oči“ a s pacientem na pohotovost. Každopádně mu patří naše veliké díky, že pátek dokončil a nevzdal to, “ líčí Prokop.

„Teď už mám pilulky a dýchátko, je to fajn. Jsem tu jako důchodce na výletě, ale bojuju, je to lepší,“ dodává pobaveně spolujezdec Michal Ernst.

Nedělní itinerář zahrnuje i nejdelší rychlostní zkoušku celé soutěže, bezmála 55 km dlouhý test Guanajuatito, po kterém následuje extra bodovaná Power stage a program uzavře krátká superspeciální zkouška. Vítěze desátého ročníku Rally Mexico budeme znát v neděli po sedmé hodině večerní.

Rally Mexico 2013 po 2. etapě (RZ20)
1. Ogier S. - Ingrassia J. (Volkswagen Polo R WRC) 3:38:42,2 
2. Hirvonen M. - Lehtinen J. (Citroën DS3 WRC) +2:52,4 
3. Neuville T. - Gilsoul N. (Ford Fiesta RS WRC) +2:59,9 
4. Sordo D. - Del Barrio C. (Citroën DS3 WRC) +4:45,2 
5. Al-Attiyah N. - Bernacchini G. (Ford Fiesta RS WRC) +5:33,9 
6. Block K. - Gelsomino A. (Ford Fiesta RS WRC) +8:57,1 
7. Atkinson C. - Prévot S. (Citroën DS3 WRC) +9:23,8
8. Guerra B. jr. - Rozada B. (Citroën DS3 WRC) +10:00,9 
9. PROKOP M. - ERNST M. (FORD FIESTA RS WRC) +11:22,3 
10. Novikov E. - Minor-Petrasko I. (Ford Fiesta RS WRC) +15:41,9

Aktuální zpravodajství je možné sledovat na Facebookovém profilu „Martin Prokop Official“ a Twitteru @ProkopOfficial

Galerie