Martin Prokop po šotolinové části Rally Catalunya jedenáctý

Seriál Mistrovství světa v rally se blíží do svého finále, ale před studeným a bahnitým Walesem nabízí ještě poslední teplé dny na katalánském pobřeží v okolí letoviska Salou. Tam se po nepříliš vydařeném představení v Německu a na Korsice vydal také Jipocar Czech National Team s pilotem Fiesty WRC Martinem Prokopem a navigátorem Janem Tománkem. Po čtvrteční krátké rychlostní zkoušce v centru Barcelony se páteční etapa rozjela naplno a zavedla závodníky na drsný šotolinový povrch. Sobotní a nedělní dějství se potom bude odehrávat na asfaltu. Česká posádka je po prvních devíti rychlostních zkouškách a sto dvaatřiceti kilometrech na jedenáctém místě průběžné klasifikace.

Martin Prokop: „Španělsko je v posledních letech mým nejoblíbenějším závodem a daří se mi tu zajíždět slušné výsledky. Je dobře, že tato soutěž přišla po nešťastném Německu a Francii a zpříjemní nám tak konec sezony. Dnes to na šotolině bylo docela drsné, hlavně nejdelší zkouška Terra Alta byla šíleně rozbitá a v nejhorším stavu za dobu co ji jezdíme. Veliké kameny a neskutečné nárazy do auta, prostě typická rozbíjecí erzeta. V odpoledním průjezdu jsem se již nedokázal vyhnout jednomu z velkých kamenů a v rychlém úseku, kdy se jelo na šestku, jsem jej trefil a prorazil pneumatiku. Bohužel se k tomu přidaly ještě problémy s interkomem na dvou dopoledních rychlostkách, takže jsme ztratili kontakt s posádkami před námi, ale i tak jsme na celkem akceptovatelném odstupu vteřinu na kilometr, stejně jako po šotolině minulý rok. Nyní se bude rozhodovat na asfaltu a já po dobrém testu věřím ve slušný výsledek a postup do první desítky. Nové asfaltové pneumatiky fungují špičkově jen ve vyšších teplotách a na teplejším asfaltu, takže musíme doufat, že zmákneme dobře i chladné ranní erzety v dopolední sekci. Španělsko je prostě nejhezčí asfaltová soutěž sezony a já se tu chci pořádně svézt.“

51. ročník Rally Catalunya má v sobotu na programu 123 kilometrů rychlostních zkoušek, v neděli potom závěrečných 76 km.
 
RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2015 po první etapě (RZ9):

1. Ogier S. - Ingrassia J. (Volkswagen Polo R WRC) 1:24:58,4
2. Latvala J. - M. - Anttila M. (Volkswagen Polo R WRC) +4,0
3. Tänak O. - Mölder R. (Ford Fiesta RS WRC) +11,3
4. Sordo D. - Martí M. (Hyundai i20 WRC) +26,9
5. Østberg M. - Andersson J. (Citroën DS3 WRC) +29,7
6. Mikkelsen A. - Fløene O. (Volkswagen Polo R WRC) +37,4
7. Paddon H. - Kennard J. (Hyundai i20 WRC) +38,3
8. Meeke K. - Nagle P. (Citroën DS3 WRC) +59,4
9. Neuville T. - Gilsoul N. (Hyundai i20 WRC) +1:03,8
10.Evans E. - Barritt D. (Ford Fiesta RS WRC) +1:09,2
11.PROKOP M. - TOMÁNEK J. (Ford Fiesta RS WRC) +2:26,5

Galerie