Martin Prokop s Janem Tománkem po třetím dni Rally Sweden na 7. místě

Velké sněhové bariéry, led a nezapomenutelná atmosféra, to je Rallye Švédsko. Na startu tohoto závodu nechyběli ani Martin Prokop s Janem Tománkem a vozem Ford Fiesta RS WRC. Po prvním závodním dnu měli za sebou závodníci celkem 10 rychlostních zkoušek. Zatímco ve čtvrtek večer se jen Super RZ v Karlstadu, v pátek se již závodilo naostro. Martin Prokop a Jan Tománek první rychlostní zkoušku v podobě krátké superspeciálky dokončili až v polovoně druhé desítky, ale páteční klasické rychlostní zkoušky ukazovaly, že Martin jede v dobrém tempu a daří se mu držet na trati, což se nedalo říci o dalších jezdcích. Vyrovnaná jízda i přes problém s řazením, díky poškozené převodovce, stačila po druhém dnu na průběžné 7. místo, což byl s ohledem na podmínky velmi dobrý výkon. 

Martin Prokop po druhém závodním dni: „Byl to pro nás spíše úspěšný den, jeden z těch nejlepších, co jsem tu zajel. Ztráta byla minimální a byla výborná. Odpoledne jsme měli problém s neukázněnými diváky, lekl jsem se, když jeden přebíhal přes cestu a auto jsem hodně zabrzdil a zničil jsem si tím převodovku. Odpoledne jsem tím dost ztrácel, soupeři nás tím dotáhli a byli jsme všichni hrozně blízko. Ten souboj bude ještě hodně těsný a hodně zajímavý.“ 

Třetí soutěžní den Martin držel nadále velmi dobré tempo a bojoval o TOP5. V posledních rychlostních zkouškách ztratil tempo zejména vinou špatného dotáčení vozu. 

Vyjádření Martina Prokopa po RZ 17: „Něco je špatně, auto je nedotáčivé, zkusíme něco vymyslet před další zkouškou.“ 

Vlivem této skutečnosti a narušené soustředěnosti zajeli Martin Prokop a Jan Tománek v 17. rychlostní zkoušce až 15. nejrychlejší čas, a ačkoliv v další rychlostní zkoušce zajel desátý nejlepší čas, průběžně tak nadále ztrácí na nejlepší pětku 1 minutu a 20 sekund. 

V následující etapě budou muset Martin s Honzou ukázat, co v nich je a zkusit ještě více zabojovat. Na záda jim tlačí dva tovární piloti a ti mají cíle jasné. Neděle a ranní kondice Fiony rozhodne, zda dnešní motoristicky-valentinský dárek, v podobě krásného výsledku, dokáže posádka Jipocar Czech National Teamu udržet a ideálně ještě zlepšit. 

Na závěr ještě slovo od manažera týmu Quirina Müllera: „Sobotní ráno bylo velmi slušné, rychlé, boj o 6. místo … Odpoledne Martin trochu ztratil sebedůvěru, díky vyjetým kolejím v ledu a opravdu kluzkému povrchu. Celkově ale velmi dobrý výsledek, aktuálně ztrácíme 0,7sec/km celkově. To dělá zatím z Rallye Švédsko pro nás jednu z nejlepších našich Rallye ve WRC a pro Martina nejlepší Švédsko vůbec. Zítra se budeme snažit udržet 7. pozici, ale bude to velmi těžký boj s Meekme a Evansem. Držte nám palce.“  

Rally Sweden 2015 - po 2.Etapě: 

1. Neuville T. - Gilsoul N. (Hyundai i20 WRC) 2:29:54,5
2. Mikkelsen A. - Floene O. (Volkswagen Polo R WRC) +1,5
3. Ogier S. - Ingrassia J. (Volkswagen Polo R WRC) +9,6
4. Østberg M. - Andersson J. (DS 3 WRC) +53,4
5. Tänak O. - Mölder R. (Ford Fiesta RS WRC) +1:29,2
6. Paddon H. - Kennard J. (Hyundai i20 WRC) +2:35,7
7. PROKOP M. - TOMÁNEK J. (FORD FIESTA RS WRC) +3:03,1
8. Evans E. - Barritt D. (Ford Fiesta RS WRC) +3:22,1
9. Meeke K. - Nagle P. (Citroen DS3 WRC) +3:22,5
10.Protasov Y. - Cherepin P. (Ford Fiesta RS WRC) +4:19,6

Aktuální zpravodajství sledujte na Facebookovém profilu „Martin Prokop Official“ #gofiona 

Galerie