Martin Prokop uzavírá po první etapě Rally de Portugal první desítku

Třináctidílný seriál Mistrovství světa v rally pokračuje o tomto víkendu v Portugalsku na šotolinových tratích v okolí města Faro. Po prvním dni soutěže a více než sto čtyřiceti kilometrech rychlostních zkoušek uzavírají Martin Prokop se spolujezdcem Janem Tománkem první desítku průběžné klasifikace.

Jipocar Czech National Team se na jih země přesunul po tradičním testovacím závodě - WRC sprintu ve Fafe - který již několik let samotné portugalské rally předchází. Tam se minulý rok Martin Prokop umístil na třetím místě, ovšem letos se do paměti diváků zapsal svým tak trochu nepodařeným skokem přes legendární horizont, když se po přetočení vozu k jeho zopakování vrátil skokem do protisměru trati. Tímto kouskem se jeho popularita mezi portugalskými fanoušky zněkolikanásobila, o čemž svědčí jejich nebývalý zájem v servisním parku i na tratích rychlostních zkoušek.

Ve čtvrtek byla na programu městská asfaltová superspeciálka v Lisabonu, ovšem páteční program již posádky zavedl na náročné šotolinové tratě, jejichž stav je poznamenán silnými dešti, které zde během týdne panovaly.

Martin Prokop popisuje průběh první etapy: „Dnes mi to trochu připomínalo Monte Carlo na šotolině, protože v každé zatáčce byl jiný povrch a auto se chovalo velice nepředvídatelně. Několik jezdců na to doplatilo havárií. Pro všechny závodníky a jejich týmy to byla náročná pneumatikou loterie, která dnes zatím neukázala jasného vítěze, každý udělal nějakou chybu ve volbě gum. Jinak je to zatím takové tradiční Portugalsko posledních let s proměnlivým počasím, které menšími povodněmi všem zkomplikovalo i tréninky během týdne. Píšeme si zde úplně nový rozpis a to v přívalovém dešti, kdy nevidíte žádné detaily na trati, nebylo úplně ideální. Podobný průběh očekávám i zítra, takže pro nás závodníky i fanoušky rally to jistě nebude nuda.“

Manažer Quirin Müller doplňuje: „Po Mexiku jsme se pustili do porovnávání a analýzy dat od jiných jezdců a odhalili některé nedostatky v jízdním stylu, které Martina zbytečně zpomalují, zejména v zatáčkách. Proto se nyní Martin snaží razantně změnit jízdní styl, což se nám bohužel nepodařilo uspokojivě nasimulovat v testu, který doprovázelo velice nepříjemné počasí. Je před námi zkrátka ještě hodně práce, nejen v této rozjeté soutěži.“

Rally de Portugal pokračuje v sobotu a v neděli a na závodníky čeká ještě 190 kilometrů rychlostních zkoušek. Vítěz soutěže bude znám okolo nedělního poledne.

Průběžné pořadí Rally de Portugal 2014 po 1. etapě (RZ7): 
1. Hirvonen M. - Lehtinen J. (Ford Fiesta RS WRC) 1:25:05,6 
2. Tänak O. - Mölder R. (Ford Fiesta RS WRC) +3,7 
3. Ogier S. - Ingrassua J. (Volkswagen Polo R WRC) +6,5
4. Ostberg M. - Andersson J. (Citroën DS3 WRC) +25,6 
5. Sordo D. - Martí M. (Hyundai i20 WRC) +25,7 
6. Neuville T. - Gilsoul N. (Hyundai i20 WRC) +42,0 
7. Solberg H. - Minor-Petrasko I. (Ford Fiesta RS WRC) +1:35,5 
8. Hänninen J. - Tuominen T. (Hyundai i20 WRC) +1:58,2 
9. Mikkelsen A. - Markkula M. (Volkswagen Polo R WRC) +2:16,2 
10. PROKOP M. - TOMÁNEK J. (FORD FIESTA RS WRC) +2:59,2

Aktuální zpravodajství je možné sledovat na Facebookovém profilu „Martin Prokop Official“ a Twitteru @ProkopOfficial

Galerie